JIŽNÍ GOBI - vodní zdroje
UDRŽITELNÝ ROZVOJ VODNÍHO HOSPODÁŘSTVÍ A MANAGMENT VODNÍCH ZDROJŮ A BOJ PROTI DESERTIFIKACI V KRAJI DORNOGOBI V JIHOVÝCHODNÍ ČÁSTI MONGOLSKA
Gestorský resort: Ministerstvo životního prostředí ČR
Odborný garant: RNDr. Martin Hrubeš
Řešitelská organizace: GEOMIN družstvo, Jihlava
Odpovědný řešitel: RNDr. Vilém Fürych
Spolupracující organizace: SIHAYA s.r.o. Brno, Mgr. Viktor Valtr
Partnerská organizace v Mongolsku: Ministerstvo výživy a zemědělství
Spolupracující organizace v Mongolsku: USJUULAGCH Sainshand
Projekt je částečně hrazen ze státního rozpočtu České republiky v rámci projektů pomoci rozvojovým zemím, velká část finančních prostředků na technické práce je hrazena mongolskou stranou (cca 30 000 USD ročně)
Harmonogram: řešení projektu v roce 2003 – 2006
Cílem projektu je zajištění systému vodního hospodářství vodních zdrojů a obnovení jednotlivých vodních zdrojů v jižní části ajmaku Dornogobi. Stávající stav vede ke koncentraci pastevců a jejich stád do oblastí s omezeným počtem studní, což vede k intenzivnímu spásání stepí v okolí těchto zdrojů. Uvedená skutečnost usnadňuje aktivizaci větrné půdní eroze a aktivizaci procesu desertifikace. Rozšíření počtu využitelných vodních zdrojů má vést k rozptýlení stád po větší ploše pastvin a omezení těchto důsledků lidské činnosti v daném území.
V roce 2003 byly práce zahájeny důkladnou rešerší materiálů o přírodních poměrech zájmového území o jeho osídlení a zemědělském využití. Významným výsledkem je zjištění, že s výjimkou obvodu města Zamyn Uud není překročena celková produkční kapacita stepí a stepi jsou celkově využívány ze 60-80%.
Je tedy možno konstatovat, že příčinou vypásání stepí v určitých oblastech, není celkově nadpočetný stav stád, ale malý počet funkčních vodních zdrojů, který způsobuje koncentraci stád u lépe přístupných a fungujících vodních zdrojů. Dále byly v roce 2003 realizovány geofyzikální práce v sídelních centrech Urgun, Ulaan Uul, a Zamyn Uud a v centru somonu Urgun na ně navázaly práce vrtné. Zde byl vyhlouben vodní zdroj s vydatností 1,5 l.s-1.
V roce 2004 byly realizovány geofyzikální průzkumné práce na potenciálních nových pastvinách v somonu Chatanbulag v jz. části území projektu. V tomto somonu byly v uvedeném roce geofyzikální práce provedeny celkem na 6ti lokalitách v somonu Khatanbulag a byly vytyčeny body, na které by bylo vhodné v rámci prací v roce 2005 situovat průzkumné vrty.
Geofyzikální práce proběhly i v okolí centra ajmaku, města Sainshand. Na geofyzikální vyhledávací práce navázaly práce vrtné. V širším okolí centra ajmaku byly vyhloubeny 3 vodní zdroje s vydatnostmi 1-3,6 l.s-1. Byl vyhlouben jímací vrt v centru somonu Erdene, městečku Ulaan Uul s vydatností 1,0 l.s-1. Dále byly rekonstruovány 3 vrtané studny v somonu Khatanbulag o souhrnné vydatnosti 6,0 l.s-1. Vrtné práce proběhly i ve městě Zamyn Uud, kde byly vrtné práce neúspěšné.
Přehled prací provedených v r. 2004 je uveden v tabulce
V roce 2005 bylo plánováno dokončení geofyzikálních prací na dvou lokalitách v somonu Chatanbulag (Devseg a Shuvuun) a byla provedena doplňková měření na lokalitě Zamyn Uud. Byly realizovány vrtné práce v lokalitách, kde byly v r. 2004 prováděny geofyzikální vyhledávací práce a byl proveden i nový vrt v lokalitě Zamyn Uud. Celkem bylo vyhloubeno 5 nových vrtů do hloubek až 150 m s vydatnostmi 0,3-1,5 l.s-1.
V roce 2006 bude projekt ukončen (plánováno vyhloubení dalších dvou vrtů a rekonstrukce pěti zdrojů), spolu s komplexním doporučením k využívání vodních zdrojů a řízení jejich využívání.
Činnost projektu se orientuje do jv. části Mongolska, do ajmaku Dornogobi, a to do jeho jižní, pouštní a polopouštní poloviny, kde se startující projevy desertifikace uplatňují nejvýznamněji.