Name of project:
Zpevnění břehu řeky Jagnob za účelem snížení rizika provozu na silnici celostátního významu
Locality:
Tádžikistán, vesnice Anzob, Ajniský okres, Sagdijská oblast. Řeka Jagnob, přítok řeky Zeravšan.
Doba realizace projektu: květen až říjen 2010.
Realizátor:Nadační fond Adygine, odpovědný řešitel Michal Černý
Spolupracující organizace:
Česká zemědělská universita v Praze, Prof. Bohumil Havrland a ONICO s. R. O., Doc.Ing.Jiří Jára.
Partnerská instituce v Tádžikistánu:
Centr upravlenija projekta po navodnenijam v Chatlonskoj oblasti (Центр управления проекта по наводнениям в Хатлонской области (Centrum řízení projektu protipovodňové ochrany Chatlonské oblasti).
Odpovědný vedoucí – Anvar Кhomidov, ředitel hydrometeorologického oddělení.
Silnice do Anzobu byla každoročně v letních měsících zaplavována jezerem vytvořeným za hrází ze selového matriálu vřece Jagnob. I přes provizorní zvýšení silnice bývá její povrch až metr pod vodou.
V důsledku přívalového bahnito-kamenitého proudu (tzv. selu, neboli mury) po silných deštích v červnu 2007 bylo zataraseno hlavní koryto řeky Jagnob. Silnice byla zaplavena a částečně stržena. Poté byla silnice pomocí těžké techniky částečně očištěna, ale každoročně se v období pozdního jara a léta díky zvýšení průtoku a přítomností vzniklé naplavené hráze řeka vylévá z břehů a opakovaně zaplavuje a ničí silnici. Tato situace zabraňuje plynulé dopravě, především osobních automobilů a zásobování komunity obyvatel několika horských údolí. Obyvatelé žijící v okolí řeky i v přilehlých údolích v průběhu 2 – 3 měsíců odtrženi od center oblasti a zásobování v době, která je jedině příznivá pro jejich ekonomickou činnost (v zimním období je problémem přirozená izolace, kdy jsou horské průsmyky nesjízdné a cesta je pro provoz uzavřena). Týká se to asi 7 – 8 tisíc obyvatel.
Údolí řeky Jagnob má velký význam pro kulturní a historické dědictví Tádžikistánu, protože se v něm zachovalo unikátní a málo početné horské etnikum Jagnobů. Údolí má velké perspektivy pro rozvoj turistiky. Silnice, o kterou use jedná je jednou z hlavních spojnic vedoucí na sever do Uzbekistánu (Ferganské nížiny) a dále do Kyrgyzstánu.
V místě průběhu selového proudu byla silnice pokryta vrstvou sedimentů.
Cíle, navrhovaná strategie a její relevance
Cíl projektu: zlepšení životních podmínek (zásobování, pracovní příležitosti, obchod) obyvatel horských údolí prostřednictvím zajištění provozuschopnosti důležité silnice – oprava silnice a odstranění naplavenin, které brání průtoku řeky především v jarním a letním období.
Strategický cíl: projekt přispěje k rozvoji horských údolí, bezpečnosti dopravy a umožní trvalý bezpečný přístup obyvatel k administrativním centrům oblasti a zásobování. Zprovoznění silnice umožní přístup turistickým skupinám do údolí a zajistí alternativní příjmy obyvatel z turistiky. Zvýšení příjmů obyvatel přispěje k jejich stabilizaci a omezí jejich odchod do jiných oblastí či do měst.
První idea návrhu projektu vznikla v září 2009, kdy při návštěvě M. Černého v Tádžikistánu Anvar Chomidov presentoval jmenovaný problém v údolí Jagnob a požádal o možné financování z české strany.
Oficiálně bylo požádáno o projekt dopisem z dne 20. 1. 2010. Žadatelem byla organizace „Centrum pro řízení projektu protipovodňové ochrany Chatlonské oblasti“.
Následně byl po dohodě s Velvyslanectvím České republiky v Taškentu vypracován návrh projektu.
Realizátorem projektu je na české straně Nadační fond Adygine ve spolupráci se Zemědělskou universitou a firmou ONICO s.r.o.
Návrh byl schválen Ministerstvem zahraničních věcí ČR začátkem března 2010, následně byla podepsána smlouva mezi Nadačním fondem Adygine a Velvyslanectvím v Taškentu.
Vlastní realizace prací začala v režii tádžické strany v dubnu 2010. Financování z české strany bylo poněkud opožděno v důsledku obvyklých procedur a finance byly k dispozici koncem května. V té době se již v důsledku intenzivního tání ve vyšších horských polohách zvedla hladina řeky a práce musely být odloženy na dobu, kdy hladina opět klesne.
Práce byly obnoveny ve druhé polovině srpna a v několika etapách do začátku října.
Ve dnech 20. – 21. září byla provedena inspekce prací zástupcem Nadačního fondu Adygine Dr. Michalem Černým.
Projekt byl oficiálně ukončen přejímkou provedenou zástupci velvyslanectví dne 20. 10. 2010.
V dubnu 2010 byly v režii tádžické strany provedeny první práce, které zahrnovaly částečné očištění silnice, počáteční prohloubení koryta řeky a navršení valu u silnice.
Stěžejní práce byly provedeny v druhé polovině srpna a v září.
Silnice byla zpevněna a rozšířena |
Val kolem silnice zabrání jejímu zaplavování. |
Zatrubňování potoka výše proti proudu.
|
Výsledkem projektu je zprovoznění silnic do Anzobu a její zpevnění v kritických úsecích. Společná práce českých a tádžických organizací byla vysoce ohodnocena jak místní správou (dopis starosty obce Anzob českému velvyslanci), tak velvyslanectvím české republiky v Taškentu. Celá zpráva včetně prezentací v českém, ruském a anglickém jazyce a hodnocení velvyslanectví jsou publikovány na webových stánkách velvyslanectví .
Odkazy: